Informacje o Krajowym Funduszu Szkoleniowym
Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) przeznacza się na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Priorytety wydatkowania KFS w 2025 roku
Minister właściwy do spraw pracy przyjął następujące priorytety wydatkowania środków KFS w 2025 roku:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8) Rozwój umiejętności cyfrowych.
9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Priorytety Rady Rynku Pracy czyli rezerwy KFS na 2025 rok to:
A. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
B. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
C. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
D. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.
Jakie działania mogą być m.in. finansowane ze środków KFS
Powiatowy Urząd Pracy może przeznaczyć środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
- doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych, które można będzie zaspokoić dzięki środkom KFS,
- kursy i studia podyplomowe oraz egzaminy w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- badania lekarskie i psychologiczne, jeśli okażą się niezbędne,
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.
Wysokość środków KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy
Na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy, Powiatowy Urząd Pracy może przyznać środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, w wysokości:
- 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Procedura rozpatrywania wniosków o przyznanie środków w ramach KFS
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek w postaci papierowej.
W przypadku gdy wniosek pracodawcy jest wypełniony nieprawidłowo, starosta wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni na jego poprawienie.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
- niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie,
- niedołączenia wymaganych załączników.
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
Przy rozpatrywaniu wniosku o dofinansowanie ze środków KFS starosta uwzględnia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi wskazanej do sfinansowania z KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług;
- w przypadku kursów – posiadanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pozaszkolnych form kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku składanym przez pracodawcę, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2 pkt 2l i 2m ustawy.
Starosta rozpatruje wnioski pracodawców zgodnie z kolejnością ich wpływu i w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku informuje pracodawcę o sposobie jego rozpatrzenia.
Podstawa przyznawania środków w ramach KFS
Podstawą przyznania pracodawcy środków KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy jest umowa zawarta ze starostą.
Zobowiązanie pracodawcy w przypadku sfinansowania kosztów kształcenia ustawicznego jego pracownika
Pracodawca zobowiązany jest do zawarcia z pracownikiem, któremu zostaną sfinansowane koszty kształcenia ustawicznego, umowę określającą prawa i obowiązki stron.
W jakich przypadkach pracodawca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych środków w ramach KFS
Pracodawca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych środków KFS w przypadku:
- niewykorzystania lub wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem;
- nieukończenia kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS przez pracownika z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, jest obowiązany do zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów, na zasadach określonych w umowie zawartej między pracodawcą a starostą.
Zakres kontroli wydatkowania przez pracodawcę środków KFS
Starosta może przeprowadzać kontrolę u pracodawcy w zakresie przestrzegania postanowień umowy, wydatkowania środków KFS zgodnie z przeznaczeniem, właściwego dokumentowania oraz rozliczania otrzymanych i wydatkowanych środków i w tym celu może żądać danych, dokumentów i udzielania wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli.
Środki KFS a przepisy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Druki wniosków pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy dostępne są na stronie internetowej PUP Rawa Mazowiecka: pup.rawamazowiecka.ibip.pl w zakładce: Dokumenty do pobrania.
Kontakt:
Powiatowy Urząd Pracy w Rawie Mazowieckiej
ul. 1 Maja 1A, 96-200 Rawa Mazowiecka, pok. 7
Tel. (46) 814-40-51 wew. 262
Podstawa prawna:
- art. 69a i 69b Ustawy z dnia 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2024r., poz. 475 z późn. zm.)
- Rozporządzenie MRPiPS z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz.U. z 2018r., poz. 117).