Bon na zasiedlenie

REGULAMIN

przyznawania bonów na zasiedlenie osobom bezrobotnym do 30 roku życia
 

Podstawa prawna

§ 1

1.      Na podstawie art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - bon na zasiedlenie może zostać przyznany bezrobotnemu do 30 roku życia w związku z podjęciem przez niego, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienia innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:

            1) z tytułu ich wykonywania będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za prace brutto miesięcznie oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym;

            2) odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka[1] w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego[2] przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;

            3) będzie pozostawał w zatrudnieniu, wykonywał inną prace zarobkową lub będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy.  

2.      Wyżej wymienione przesłanki muszą zostać spełnione łącznie. Bon na zasiedlenie może zostać przyznany na podstawie umowy po uprzednim złożeniu przez osobę bezrobotną wniosku, w wysokości  w niej określonej, nie wyższej jednak  niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę, z przeznaczeniem na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Wysokość bonu na zasiedlenie uzależniona będzie od środków finansowych będących w dyspozycji Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej w danym roku.

3.      Warunkiem przyznania bonu na zasiedlenie jest przedstawienie przez wnioskodawcę w pełni wiarygodnego podlegającego weryfikacji dokumentu na okoliczność spełnienia warunku do otrzymania bonu na zasiedlenie.

4.      Bonu nie przyznaje się w wypadku jeśli wnioskodawca przedstawi promesę zatrudnienia lub powierzenia innej pracy zarobkowej od osoby fizycznej lub prawnej, która zatrudniała go lub na rzecz której wykonywał inną pracę zarobkową w okresie 6 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku.

 

Warunki przyznania bonu

§ 2

1.      Bon na zasiedlenie może być przyznany osobie bezrobotnej zgodnie z art. 33 ust. 2c pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia  i instytucjach rynku pracy.

2.      Preferowane będą wnioski osób, które zmieniają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

3.      Osoby bezrobotne do 30 roku życia, które wnioskują o przyznanie bonu na zasiedlenie w związku z podjęciem zatrudnienia/innej pracy zarobkowej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania winny wraz w z wnioskiem o jego przyznanie złożyć deklarację pracodawcy o zamiarze zatrudnienia/powierzenia innej pracy zarobkowej na okres co najmniej 6 miesięcy (załącznik obowiązkowy). W przypadku zamiaru podjęcia działalności gospodarczej osoba bezrobotna składa oświadczenie o zamiarze jej podjęcia.

4.      Osoba bezrobotna zobowiązana jest do przedstawienia zabezpieczenia środków otrzymanych w ramach bonu na zasiedlenie w formie poręczenia cywilnego, w przypadku niewywiązania się z warunków umowy.

5.      Zawarcie umowy w sprawie przyznania bonu na zasiedlenie oraz wypłata środków jest uzależniona od przedstawienia przez wnioskodawcę zabezpieczenia wykonania warunków umowy w formie poręczenia cywilnego.

               1) Poręczyciel powinien spełniać następujące warunki:

                   a) być osobą pełnoletnią,

                  b) być zatrudnionym na czas nieokreślony lub określony nie krótszy niż 24 miesiące liczone od dnia złożenia wniosku,

                   c) nie jest współmałżonkiem wnioskodawcy pozostającym z nim w małżeńskiej wspólności majątkowej,

                   d)  osiągać średni dochód z trzech ostatnich miesięcy co najmniej w wysokości 4.400 zł brutto,

                   e) nie jest zobowiązana z tytułu prawomocnego wyroku sądowego,

                   f) nie znajduje się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

               2)  Poręczycielem nie może być:

                   a) osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - rozliczająca się z podatku dochodowego w formie karty podatkowej oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

                   b) współmałżonek pozostający  z  wnioskodawcą   w małżeńskiej wspólności majątkowej,

                   c) osoba, która udzieliła już poręczenia na niezakończone umowy dotyczące uzyskania środków będących w dyspozycji Urzędu,

                   d) osoba, której aktualne zobowiązania finansowe pomniejszają wynagrodzenie lub dochód poniżej kwot wskazanych w ust. 5  pkt 1 lit. d,

                   e) osoba zatrudniona u pracodawcy zagranicznego lub prowadząca działalność gospodarczą poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

              3) W przypadku poręczenia zwrotu bonu na zasiedlenie przez osobę fizyczną poręczyciel przedkłada zaświadczenie o dochodach (ewentualnie kopię decyzji przyznającej rentę/emeryturę lub zaświadczenie z urzędu gminy/miasta o wielkości gospodarstwa rolnego i dochodzie z 1 ha przeliczeniowego, a osoby prowadzące działalność gospodarczą kopię PIT’u potwierdzającego dochód za poprzedni rok wraz z zaświadczeniami o niezaleganiu z ZUS i US), oświadczenie o uzyskiwanych dochodach ze wskazaniem źródła i kwoty dochodu oraz o aktualnych zobowiązaniach finansowych z określeniem  wysokości miesięcznej  spłaty zadłużenia, podając  jednocześnie   imię, nazwisko, adres  zamieszkania, numer PESEL, jeżeli  został  nadany oraz  nazwę  i  numer dokumentu  potwierdzającego  tożsamość.

             4) Poręczyciel,  o  którym   mowa  w ust. 5 pkt 3,  potwierdza własnoręcznym podpisem  prawdziwość informacji zawartych w  oświadczeniu oraz wyraża zgodę na przetwarzanie przez PUP w Rawie Mazowieckiej jego danych osobowych do celów realizacji umowy o refundację.

6.      Maksymalna wartość przyznanego bonu na zasiedlenie wynosi nie więcej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia, tj. 15.080,72 zł.

Procedura przyznawania bonu na zasiedlenie

§ 3

1.        Wypełniony wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rawie Mazowieckiej, ul. 1 Maja 1A, 96-200 Rawa Mazowiecka, pok. 17.

2.        Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostaje zawarta umowa pomiędzy Starostą Rawskim reprezentowanym przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej a Wnioskodawcą.

3.        W dniu podpisania umowy zostaje ustanowione zabezpieczenie wykonania warunków umowy poprzez zawarcie umowy poręczenia cywilnego.

4.        Wypłata bonu na zasiedlenie nastąpi po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej  lub działalności gospodarczej.

 

Obowiązki osoby bezrobotnej

§ 4

Osoba bezrobotna po otrzymaniu bonu jest obowiązana w terminie:

1.      do 30 dni od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2;

2.      do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić PUP w Rawie Mazowieckiej oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2;

3.      do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie udokumentować pozostawanie  w zatrudnieniu, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.

 

Zwrot przyznanej kwoty bonu

§ 5

W przypadku niewywiązania się z obowiązku, o którym mowa w § 4:

1.      ust. 1 i 2 - kwota bonu  na zasiedlenie podlega zwrotowi w całości w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty,

2.      ust. 3 - kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi  proporcjonalnie do udokumentowanego okresu pozostawania w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

 


[1] Odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamierza zamieszkać będzie weryfikowana na podstawie dostępnych internetowych serwisów geoinformacyjnych np. TARGEO, ZUMI itp.

[2] Czas dojazdu od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamierza zamieszkać będzie weryfikowany na podstawie dostępnego środka transportu.

Informacje nt. bonu na zasiedlenie udzielane są w pokoju 7 I piętro oraz pod nr telefonu 46 814 40 51 wew. 262.

Druk wniosku o przyznanie BONU NA ZASIEDLENIE znajdziesz w zakładce:
Wnioski i formularze – dokumenty do pobrania

Wytworzył:
Udostępnił:
Kaczmarek Bożena
(2014-11-06 15:36:23)
Ostatnio zmodyfikował:
Kaczmarek Bożena
(2024-04-12 14:22:07)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki